Javna rasprava o Integrisanom nacionalnom energetskom i klimatskom planu do 28. jula

energetska tranzicija
energetika_vetropark_dalekovodi

Ministarstvo rudarstva i energetike pozvalo je stručnu javnost i druga zainteresovana lica da u periodu od 13. juna 2023. do 28. jula 2023. uputi svoje komentare i sugestije na Predlog Uredbe o utvrđivanju Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana Republike Srbije za period do 2030. godine uključujući perspektivu do 2050. godine, i na taj način doprinese kvalitetu izrade ovog važnog strateškog dokumenta u oblasti energetike.

Tekst dokumenta pogledajte – Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan Republike Srbije za period do 2030. godine uključujući perspektivu do 2050. godine

Komentari i sugestije se mogu dostaviti na dva načina:

1. Putem Obrasca za dostavljanje komentara koji se zajedno sa Predlogom Uredbe o utvrđivanju INEKP-a i pratećom dokumentacijom nalazi ispod i poslati na adresu elektronske pošte: inecp.konsultacije@mre.gov.rs
2. Putem portala eKonsultacije.

Javna rasprava o Predlogu uredbe biće sprovedena na sledeći način:

1) u vidu prezentacije i konsultacija na javnoj raspravi koje će se održati u Privrednoj komori Srbije, 11. jula 2023. godine od 10:00 do 13:00 časova u Beogradu;

2) u vidu prezentacije i konsultacija na javnoj raspravi koje će se održati u Regionalnoj privrednoj komori Novi Sad, 12. jula 2023. godine od 11:00 do 14:00 časova u Novom Sadu;

3) u vidu prezentacije i konsultacija na javnoj raspravi koje će se održati u Regionalnoj privrednoj komori Niš, 14. jula 2023. godine od 11:00 do 14:00 časova u Nišu.

Povećan udeo obnovljivih izvora

Vetropark struja

Glavni stubovi INEKP-a obuhvataju povećan udeo OIE u energetskom miksu Srbije zajedno sa ciljanim merama energetske efikasnosti usmerenim na smanjenje finalne potrošnje energije povećanjem energetskog učinka. Ova putanja tranzicije ka čistoj energiji usmerena je na unapređenje energetske sigurnosti zemlje, smanjenje njene energetske zavisnosti, istovremeno osiguravajući realistično smanjenje upotrebe lignita, doprinoseći značajnom smanjenju emisija GHG do 2030. godine.

Povećani udeo OIE će predstavljati jedan od najvažnijih ciljeva INEKP-a za Republiku Srbiju dostizanjem udela od 33,6% u bruto finalnoj potrošnji energije. OIE će se smatrati glavnim domaćim izvorom električne energije sa udelom koji prelazi 45% bruto finalne potrošnje električne energije u 2030. godine, koji će biti ostvaren uglavnom putem najekonomičnije eksploatacije raspoloživog potencijala u slučaju energije vetra i solarne energije.

Povećano interesovanje investitora za instalacije na bazi solarne energije i energije vetra, što je evidentno na osnovu velikog broja podnetih zahteva, osiguraće instalisanje potrebnih novih kapaciteta do 2030. godine i ostvarivanje povećanja udela sa 30% u 2021. godini na 45% u 2030. godini, navodi se u dokumentu.

Drugi prioritet je podsticanje elektromobilnosti, koja će se u velikoj meri oslanjati na proizvodnju električne energije iz OIE, uz značajne uštede energije, što će istovremeno doprineti i postizanju ciljeva energetske efikasnosti. Naposletku, dalja eksploatacija OIE za pokrivanje potreba za grejanjem i hlađenjem u zgradama, učešće distribuiranih tehnologija OIE za proizvodnju električne energije i promovisanje naprednih biogoriva u sektoru saobraćaja predstavljaju dodatne prioritete u okviru INEKP-a za dalje uvođenje OIE.

Unapređenje energetske efikasnosti

Osim toga, unapređenje energetske efikasnosti predstavlja ključni prioritet koji ističe neophodnost sprovođenja politika i mera, koje potom demonstriraju najdelotvorniji pristup u ekonomskom i socijalnom smislu za sve oblike finalne potrošnje. Finalna potrošnja energije u 2030. godini iznosiće najviše 9,6 Mtoe, dok će potrošnja primarne energije u 2030. godini biti najviše 14,68 Mtoe.

Treba napomenuti da poboljšanje energetske efikasnosti proizvodi dodatne višestruke koristi, kao što su smanjenje emisije GHG, smanjenje troškova za energiju, poboljšanje nivoa komfora u zgradama, povećanje dodatne vrednosti i zapošljavanja, poboljšanje konkurentnosti preduzeća i smanjenje siromaštva.

Obnova zgrada će značajno doprineti dostizanju ciljeva energetske efikasnosti. Biće uvedene ciljane politike i mere za podsticanje stope obnove od približno 1% na godišnjem nivou u slučaju stambenih zgrada (u skladu sa odredbama Dugoročne strategije za podsticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada), 3% za zgrade u javnom sektoru i 2,3% za druge nestambene zgrade. Slično tome, predviđene su politike i mere i za industrijski sektor i sektor saobraćaja sa fokusom na podsticanje najekonomičnijih tehnologija i vozila.

Smanjenje lignita

Drugi ključni cilj u okviru INEKP-a predstavlja ambiciozan, ali i realističan program za smanjenje učešća lignita u proizvodnji električne energije, odnosno postepeno povlačenje lignita, za do 25% u 2030. godini u odnosu na 2019. godinu, navedeno je u dokumentu.

Povlačenje lignita u Republici Srbiji biće sprovedeno primenom ciljanih inicijativa, koje obuhvataju usvajanje integrisanih programa za podršku oblastima u kojima se vrši eksploatacija lignita i obezbeđivanje nesmetane tranzicije u eru bez lignita.

Svi navedeni ciljevi INEKP-a, shodno tome, doprineće značajnom smanjenju emisija GHG do 2030. godine, ostvarujući smanjenje emisije GHG od 13,2% u odnosu na nivou iz 2010. godine, odnosno od 33% do 2030. u odnosu na 1990. godinu (isključujući emisije iz neenergetskih sektora, odnosno poljoprivrede, otpada, korišćenja zemljišta, promene korišćenja zemljišta i šumarstva).

Sva dokumenta u vezi sa javnom raspravom možete pronađi na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike na linku OVDE.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300