Donet Pravilnik o načinu skladištenja, pakovanja i obeležavanja opasnog otpada
Ministarstvo zaštite životne sredine donelo je novi Pravilnik o načinu skladištenja, pakovanja i obeležavanja opasnog otpada. Stari dokument je važio od 2010. godine.
U novom dokumentu je detaljno propisano kakav treba da bude objekat u kome se skladišti opasan otpad kao i posude za skladištenje.
U poslednjem stavu Člana 10 se navodi “Posle pražnjenja posude u kojoj je bio upakovan opasan otpad, ista se mora oprati”, ali se ne kaže šta sa tom vodom.
Član 12 navodi da Skladištenje tečnog opasnog otpada i opasnog otpada koji sadrži tečnosti, mora se obavljati na način da se u slučaju izlivanja ili rasipanja spreči da opasan otpad iscuri u životnu sredinu ili sistem javnog vodovoda ili kanalizacije.
Takođe, detaljinije se govori o klasifikaciji otpada, kvalifikovanom licu za ovaj otpad, kao i nalepnicama kojima se obeležava ipakovani opasan otpad.
Novina Pravilnika je Član 16:
Skladištenje posebnih tokova otpada (istrošene baterije i akumulatori, otpadna ulja, otpadne gume, otpad od električnih i elektronskih proizvoda, otpadna vozila, ambalažni otpad, otpadne fluorescentne cevi koje sadrže živu, otpad iz proizvodnje titan dioksida, farmaceutski i medicinski otpad, PCB i PCB otpad, otpad od azbesta, POPS otpad, otpad od građenja i rušenja, otpadni mulj, otpadna živa i živina jedinjenja) vrši se u skladu sa ovim pravilnikom i posebnim propisima.
Ceo Pravilnik o načinu skladištenja, pakovanja i obeležavanja opasnog otpada možete pogledati na linku OVDE.
Tagovi
obeležavanje opasnog otpada opasan otpad pakovanje opasnog otpada posebni tokovi otpada skladištenje opasnog otpada Važno