Azbest sadrže i mnogi privatni objekti – Proverite u kakvom su stanju građevine sa salonit pločama

azbest salonit ploce

Nije se još slegla prašina u vezi sa rušenjem hotela “Jugoslavija” – građani su i dalje uznemireni informacijama o korišćenju azbesta u ovom, ali i drugim objektima.

Azbest je između šezdesetih i devedesetih godina prošlog veka imao široku upotrebu, a često se koristio i u privatnim objektima. Portalu SRDA se povremeno javljaju građani sa pitanjima o saniranju takvih objekta koje su primetili u komšiluku. Čuli su da je azbest odnosno azbestna prašina opasna za zdravlje. Slučaj hotela “Jugoslavija” podstaklo je u poslednje vreme više građana da se pozabave pitanjem azbesta u svojoj okolini.

Pitali smo Dejana Bojovića, generalnog sekretara Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu, da li zna ili može da pretpostavi koliko privatnih objekata raznih vrsta ima u Srbiji a da sadrže azbest s obzirom na to da zvaničnih podataka nema?

Takvih objekata ima zaista mnogo. U tu grupu spadaju, pre svega, montažni objekti, zatim objekti koji su posedovali kotlarnice, kao i ono što se najčešće vidi kao krovni pokrivači od azbestcementa tzv. korube ili narodski prozvane salonit ploče. U praksi se mogu naći i u delovima kuća kod grejnih tela i u kupatilima iza bojlera, kao i kod strujnih tabli.

Ploče koje sadrže azbest, kojima su prekriveni krovovi pomoćnih objekata – šupa, radionica i sl, a koje su počele da gube funkciju odnosno krune se, postale su krte ili su napukle, predstavljaju opasnost, prema rečima našeg sagovornika, i potrebno ih je ukloniti.

– Azbestne ploče se posebno pakuju i ne bi smele da stoje otvorene na vazduhu. Potrebno je propisno upakovati i odvesti na lokaciju koja je od strane lokalne samouprave određena za trajno zbrinjavanje ove vrste materijala. Tu radnju bi morale da obavljaju sertifikovane firme koje su obučene za tu vrstu delatnosti – napominje Bojović.

azbest

Naš sagovornik kaže da ukoliko ploče imaju prvobitan oblik mogu i dalje da se koriste, ali ako imaju bilo kakvu promenu treba da se menjaju. Vrlo je verovatno da su za promenu jer su prošle decenije od kad su postavljene.

Ako imate objekat sa azbestnim pločama proverite u  kakvom su stanju.

Ukoliko primetite promene na azbestnim pločama na komšijskom objektu, prema rečima našeg sagovornika, trebalo bi da mu skrenete pažnju, a ako ne zameni ploče da obavestite inspekciju zaduženu za poslove zaštite životne sredine koja će mu naložiti zamenu ploča.

Ima li azbesta u hotelu “Jugoslavija”?

Javnost je uznemirila informacija da bi azbesta moglo da bude u hotelu “Jugoslavija” i da se njegovim rušenjem, na način na koji se izvodi, može osloboditi velika količina azbestne prašine opasne po zdravlje. Pretpostavlja se da azbesta ima zbog perioda gradnje i materijala koji su se tada koristili.

Beogradski Institut IMS saopštio je da u građevinskom materijalu sa gradilišta na kojem je nedavno srušen hotel “Jugoslavija” nije pronađen azbest.

Inicijativa građana „Odbranimo Jugu“ organizovala je 1. decembra protest kod hotela Jugoslavija zbog rušenja tog objekta, na čijem mestu će biti izgrađen luksuzno stambeno-poslovni kompleks.

Inicijativa zahteva od nadležnih da se hitno utvrdi istina o azbestu i drugim opasnim materijama u vazduhu, stopiranje radova na gradilištu dok to ne bude utvrđeno, krivično gonjenje zbog nelegalnog upravljanja otpadom od rušenja, stavljanje van snage Plana detaljne regulacije kojim je predviđena gradnja luksuzno stambeno-poslovnog kompleksa.

Predstavnica Inicijative „Odbranimo Jugu“ Vesna Cvetanović izjavila je za FoNet da su građani nezadovoljni nepotpunim i nezvaničnim objavljivanjem izveštaja o prisustvu azbesta.

Kada je 2005. i Evropska unija zvanično zabranila njegovu upotrebu, počelo je uklanjanje azbesta sa zgrada i u Srbiji. Azbest se nalazi i u mnogim javnim zgradama, industrijskim objektima.

Štetnost azbestne prašine

Azbest, koji može da izazove rak pluća, od 2007. godine je zabranjen kao građevinski materijal u Srbiji. Još ga ima u starim, i javnim i privatnim objektima, pa je 2019. pokrenut Nacionalni projekat trajnog uklanjanja azbesta čiji cilj je da se mapiraju objekti sa azbestom ali nije poznato šta je bilo sa tim projektom.

Azbest je imao široku primenu kao protivpožarni i izolacioni materijal. Stavljane su i azbestne ploče na krovove a ima ga i u starim vodovodnim cevima. Štetan je jer tokom vremenom menja strukturu.

– Azbest je kancerogen i veoma opasan po zdravlje, jer ukoliko se dogodi da sitna vlakna, mikrometarskih veličina, završe u mekim tkivima u plućima, tu će se i deponovati. Udisanjem te veličine čestica, one dospevaju direktno u pluća. Ona tako predstavljaju aktivacione centre za pokretanje teških bolesti, pre svega, kancera – objasnila je za Nova.rs prof. dr Dragana Đorđević, naučna savetnica u Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Univerziteta u Beogradu.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300